Üritus: Chochla Literacka - Surrealizm, czyli co ci goście brali jak pisali #Teatr Barakah
Pealeht > ArtCafe Barakah > Chochla Literacka - Surrealizm, czyli co ci goście brali jak pisali #Teatr Barakah
Kui pildid laaditakse ülesse, oled esimene kes saab sellest teada!
Choć wszyscy myślicie, że zaczęło się od Dalego i jego płonącej żyrafy, to cały nadrealizm powstał we Francji w 1924 roku. Okres, w którym się narodził nazywany był „epoką snów”. Po raz pierwszy tego terminu użył Guillaume Apollinaire (1917 r.). Ojcem tego kierunku w sztuce był André Breton, który wydał „Manifest surrealizmu”. W 1925 roku odbyła się pierwsza wystawa malarzy surrealistycznych. Surrealizm odkrywał nadrzeczywistość, uzewnętrzniał marzenia senne, stany podświadomości i kojarzył wszystkie elementy zupełnie przypadkowo. Nurt ten czerpał swoje inspiracje z dadaizmu oraz malarstwa Hieronima Boscha, żyjącego na przełomie XV i XVI wieku.
Ale gdzie tutaj miejsce dla literatury? Otóż wbrew pozorom surrealizm jako pierwszy pojawił się w literaturze, a nie na płótnach sławnych malarzy. Zanim świat poznał Dalego, Duchampa, Miro, de Chirico i Magritte’a, byli, wspomniani już przedtem, Breton i Apollinaire, a także Aragon, Vian, Char, Desnos czy Artaud. Surrealistyczne tendencje wyraźnie widoczne były również pośród pisarzy z Polski dwudziestolecia międzywojennego – u Witkacego, Schulza i Gombrowicza. Wszyscy oni będą bohaterami naszego odkorbionego i onirycznego spotkania z literaturą. Musicie tam być. Musicie przebudzić w sobie swoją własną płonącą żyrafę, czy coś tam…
Czekamy na Was! Przypominamy także o formule, która towarzyszy naszym spotkaniom – każdy może stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi ulubionymi (w tym własnymi) utworami. Mowa tutaj zarówno o literaturze jak i muzyce, improwaizacji i bogowie wiedzą, czym jeszcze!
Twórcy Chochli literackiej to przede wszystkim trójka młodych twórców, których w grupę literacką połączyła praca nad Nocami Waniliowych Myszy, autorskim projektem Teatru Barakah będącym cyklem spektaklów z elementami kabaretu i piosenki, które cieszą się dużą popularnością w krakowskim świecie rozrywki i kultury. Od ponad roku przygotowują dla ArtCafe Barakah spotkania z literaturą, na których panuje zasada open microphone – każdy może zaprezentować swój ulubiony fragment lub własną twórczość. Nie brakuje również muzyki a każda z imprez kończy się widowiskowym jam session.
✒ Przygotowanie:
Dawid Barański – ukończył zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim, usiłuje skończyć dziennikarstwo; jak może to jeździ z plecakiem i bez celu; jak musi, to pisze, choć zdarza się, że pisze jak chce; z natury cynik i malkontent, ale ma znajomych; publikował w „Drugim Obiegu” i na portalu kulturatka.pl; udziela się w redakcji festiwalowej PKO OFF Camera i uzewnętrznia w niezależnym magazynie „Krata Kultury”;
Amadou Guindo – student Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim; poza tym niepoprawny optymista i niespokojna dusza z kompleksem Piotrusia Pana; Publikował m.in. na portalu Onet.pl, w „Magazynie” oraz „Dzienniku Polskim”; po wyczerpującej publicystycznej tułaczce odnalazł swój artystyczny zakątek w niezależnym magazynie kulturalnym „Krata Kultury”; w chwilach wolnych od marnowania czasu na kulturę prowadzi szkolenia z języka angielskiego; złoty człowiek – jak nie pije;
Grzegorz Like – kulturoznawca; z wykształcenia filmoznawca, z zamiłowania krzewiciel tradycji beatnikowskiej i rysownik; krakowski korespondent warszawskiego portalu Magazyn.pl, gdzie od przeszło dwóch lat zajmuje się konstruktywną krytyką literacką i relacjonowaniem krakowskich festiwali (m.in. Conrad Festiwalu i Festiwalu im. Czesława Miłosza); ma na swoim koncie wywiady z takimi ludźmi jak Mark Danner, Jan Jakub Kolski, Paul Auster, Raja Shehadeh i Marcin Meller; obecnie studiuje dziennikarstwo i grozi, że wyda swój zbiór gonzo-reportaży, które własnoręcznie zilustruje.
_____________________________________________
⌚ Start: 21:00
☑ WSTĘP WOLNY